„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR) współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach podziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” działanie Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Przewidywane wyniki operacji: realizacja LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.
  • Misją Stowarzyszenia LGD Kaszubska Droga jest: Wspieranie mieszkańców w kreowaniu zrównoważonego i wszechstronnego rozwoju obszaru „Kaszubskiej Drogi” ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa kulturowego i walorów przyrodniczych.

Wizyta na targach "Fili in Trama"

  W związku z przygotowaniem kolejnego projektu współpracy przedstawiciele naszej LGD „Kaszubska Droga” w osobach Pani Astridy Kaczyńskiej Prezes Zarządu LGD oraz asystenta biura LGD odwiedzili w dniach 13-15 września miejscowość Panicale we Włoszech. Na głównym placu miasta zastali gigantyczny haftowany łapacz snów o średnicy 194 centymetrów na głównym placu i wiele innych mniejszych, które świetnie prezentowały się na fasadach budynków w jego historycznym centrum.  Taki akcent towarzyszył VII edycji „Fili in Trama” tj. międzynarodowej wystawy koronek i haftu, która do 15 września odbywała się w jednej z najpiękniejszych miejscowości Umbrii. Wydarzenie, organizowane i finansowane przez włoski odpowiednik LGD, Gal Trasimeno-Orvietano zgromadziło 75 wystawców rzemieślniczych z całych Włoch i sześciu krajów europejskich (Grecji, Niemiec, Portugalii, Anglii, Rosji, Łotwy) zlokalizowanych w alejkach, przestrzeniach publicznych  i garażach na terenie miasta.
  Delegacje zagraniczne w tym Polska wzięły udział w ceremonii otwarcia wydarzenia w obecności radnego prowincji Eriki Borghesi i dyrektora Gal Trasimeno-Orvietano Francesca Caproni, burmistrza Panicale Giulio Cherubini.  Powitanie podkreśliło wagę, jaką „Fili in Trama ” przywiązuje do własnego obszaru. Organizatorzy z dumą przywitali zarówno profesjonalistów- rzemieślników którzy przedstawiają autentyczne dzieła sztuki tworzone przy użyciu mistrzowskich i starożytnych technik koronek i haftu, turystów, jak i odwiedzających. Podziękowano tym, którzy to umożliwili, w tym wielu wolontariuszom i lokalnym stowarzyszeniom.
  Nasza LGD odniosła wrażenie, iż atmosfera miejsca i targów udzieliła się zagranicznym hafciarzom i rzemieślnikom, którzy przez lata rozwinęli szczególny przyjacielski związek z miastem Umbrii. Potwierdzeniem tego może być wręczony organizatorom haftowany obraz przedstawiający plac Panicale Umberto I, zrealizowany w ciągu ośmiu miesięcy cierpliwej pracy przez hafciarkę Elenę Afanasevae i kierownika szkoły petersburskiej Vera Tarasenkova (przy użyciu nici tiulowych i jedwabnych). 
  Pierwszy dzień wystawy zakończył pokaz mody Szkoły Twórczej Vera Tarasenkowa i choreograficzny Defilé tradycyjnych strojów narodowych Rosjan, w którym nowa kolekcja Altay została zaprezentowana przy dźwiękach tradycyjnej muzyki rosyjskiej. 
  W sobotę program obejmował spotkanie na temat „Rękodzieło artystyczne od pasji do zawodu” o godz. 11.00 w Ratuszu oraz Mszę dla artystów i rzemieślników z orkiestrą solo i chórem Festiwalu Opery Pan w Kolegiacie San Michele Arcangelo. Uczestnicy targów o godzinie 21:00 mieli możliwość obejrzenia pokazu mody ubrań stworzonych przy użyciu makramy organizowanego przez Marię Luisę Tomello. W dniu następnym odbyła się konferencja i pokaz praktyczny sztuki bisior i sztuki chiara vigo oraz wręczenie nagród w konkursie „Zamek Panicale- Nagroda Anity Belleschi Grifoni”. Wyjazd delegacji LGD polegał na podtrzymaniu kontaktów z włoską LGD oraz szczególnie na zapoznaniu się z przebiegiem targów „Fili In Trama” w celu jak najlepszego przygotowania naszych lokalnych twórców zajmujących się haftem kaszubskim lub koronkami do wyjazdu w przyszłym roku. 

Lokalna Grupa Działania Kaszubska Droga

Przejdź do góry strony