Już po II edycji Festiwalu Kultury Kaszubskiej

Data: 10-07-2011

W niedzielę 3 lipca 2011 r. w Bolszewie nasza LGD zorganizowała II edycję Festiwalu Kultury Kaszubskiej. I edycja odbyła się 4 lipca ubiegłego roku w Luzinie. Wszystko rozpoczął Jarmark Ludowy "Na kaszubskiej drodze", który zorganizowaliśmy 26 lipca 2009 r. w Linii. Tegoroczny festiwal był wyjątkowy, bo odbył się w czasie ogólnokrajowej fety z okazji rozpoczęcia Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej. Zgromadził imponującą liczbę publiczności co przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Według nas było ok. 5000 osób w kulminacyjnym momencie imprezy.

Festiwal rozpoczęły koncerty orkiestr: Gminnej Orkiestry Dętej z Łęczyc oraz Orkiestry Dętej z Gminy Wejherowo. Następnie razem z Wójtem Gminy Wejherowo Henrykiem Skwarło przywitałam uczestników i zaproszonych gości. W kolejnym punkcie programu wraz z wójtami gmin partnerskich, oraz zaproszonymi gośćmi w tym posłem PO Jerzym Budnikiem sadziliśmy drzewa niedaleko przyszłej siedziby Urzędu Gminy Wejherowo Sadzenie drzew nadzorował przedstawiciel nadleśnictwa Wejherowo Krzysztof Wróblewski – radny Gminy Wejherowo i członek Rady LGD. Było jeszcze pamiątkowe zdjęcie z łopatami i wpis do kroniki festiwalowej na naszym stoisku promocyjnym. Tymczasem na scenie prezentowały się kaszubskie zespoły: dziecięcy zespół z Kniewa działający przy Szkole Podstawowej w Górze, "Luzińskie Dzwoneczki" z Luzina i "Kaszëbsczé Psotë" reprezentujące Reszki. Ogłoszono też konkurs kulinarny dla KGW. 9 Kół Gospodyń Wiejskich rywalizowało w konkursie na najsmaczniejszą potrawę lokalną w kategoriach: I -Lokalna potrawa z warzyw, II -"Kaszëbsczé miaso" i III - "Kaszëbsczé Kuch". Komisja konkursowa złożona z wójtów 5 gmin partnerskich miała "trudny orzech do zgryzienia", bo dziewczyny przygotowały tyle smaczności, że trudno było wybrać te najlepsze. W końcu jednak dokonano wyboru w I kategorii na najsmaczniejszą lokalną potrawę z warzyw. Wygrały warzywa w sosie koperkowo-czosnkowym przygotowane przez KGW Strzepcz, w II kategorii – najlepsze "Kaszëbsczé miaso" zajęły dwie potrawy: zrazy z kapustą KGW Łęczyce i czernina KGW Głazica. Najlepszy „Kaszëbsczé Kuch” - Warstwowiec przygotowało KGW z Kniewa. Wszystkie koła gospodyń wiejskich biorące udział w konkursie otrzymały nagrody ufundowane przez wójtów gmin obszaru LGD "Kaszubska Droga". Po rozstrzygnięciu konkursu stoiska KGW były oblegane przez zgromadzoną publiczność chcącą spróbować tych wszystkich smaczności. Scenę w tym czasie opanowali laureaci IX Pomorskiego Festiwalu Piosenki Kaszubskiej „Kaszëbsczé Śpiewe”.

Następnie został ogłoszony konkurs na najciekawsze stoisko twórczości artystycznej z prezentacją na żywo kunsztu artystycznego. Nagrody w tym konkursie ufundowała LGD. I miejsce zajęło malarstwo olejne Nataszy Sobczak z Gościcina, II przypadło malarce z Koleczkowa Aleksandrze Osiczko, a III zajął Adam Baran –rzeźbiarz z Łówcza, który był również autorem pamiątkowych statuetek w formie kaszubskich tabakier, którymi obdarowaliśmy wszystkich nagrodzonych, występujących na scenie i zaproszonych gości. Dzieci występujące na scenie otrzymały upominkowe słodkości. Nie zabrakło oczywiście u nas kaszubskiego humoru. Bawiły nas młodzieżowy kabaret Kuńda i kabaret KGW z Luzina. O godzinie 19.00 scenę opanował teatr muzyczny "HALS" z Bojana z Mirkiem Rymarzem w roli głównej, który na naszym festiwalu pełnił również rolę konferansjera. Zespół prawie 2 godziny bawił publiczność śpiewem i muzyką z niezapomnianymi polskimi i światowymi przebojami oraz dużą porcją humoru. Publiczność wspaniale się bawiła i śpiewała razem z nimi. Wieczorem ok. 20.45 rozpoczął się występ grupy Maćka Miecznikowskiego z programu "Bitwa na Głosy". Gdy pojawili się na scenie zaczął się szał. Takich tłumów w tym miejscu nikt w Bolszewie nie pamięta. To była prawdziwa uczta dla ucha. Niepowtarzalne glosy tylu młodych utalentowanych ludzi, wspaniała choreografia i teksty piosenek oraz czysty niezaburzony śpiew sprawiły, że trudno było się z nimi rozstać.

Festiwal zakończyliśmy ok. 23.00 zaproszeniem na III edycję festiwalu do gminy Szemud lub Łęczyce oraz jeszcze tego lata 14 sierpnia do Amfiteatru w Wejherowie na organizowany przez naszą LGD wspólnie z Prezydentem Miasta Wejherowo I Historyczny Piknik Naukowy. Wydarzenie to będzie coroczną imprezą cykliczną promującą historyczne atrakcje turystyczne nie tylko obszaru LGD, ale także powiatu wejherowskiego na tle całego województwa pomorskiego.
 
Uważamy II edycję Festiwalu Kultury Kaszubskiej za naprawdę udane wydarzenie promujące kulturę współczesnych Kaszub. Swym poziomem artystycznym dorównywała innym uznanym festiwalom. Poza tym pogoda dopisała. Słońce wyszło jak tylko rozpoczęliśmy wydarzenie i nie opuściło nas do zmroku. Na pewno możemy mówić o sukcesie.
 
W związku z organizacją festiwalu chciałabym w imieniu LGD „Kaszubska Droga” serdecznie podziękować:
  • Nadleśnictwu Wejherowo z przedstawicielem p. Krzysztofem Wróblewskim za przybycie ze swoim namiotem promocyjnym i udostępnieniem dodatkowych 4 namiotów dla wystawców twórczości artystycznej
  • wszystkim wójtom gmin partnerskich za ufundowanie nagród w konkursie kulinarnym, szczególnie wójtowi Gminy Wejherowo współorganizatorowi festiwalu
  • Bartoszowi Aleksandrowskiemu i Janowi Mazurowi za nieoceniony wkład społecznej pracy w organizację festiwalu
  • Paniom z KGW i twórcom artystycznym z obszaru LGD za uczestnictwo w wydarzeniu
  • Teatrowi muzycznemu HALS i wszystkim artystom sceny oraz orkiestrom dętym , którzy uświetnili swoim występem nasz festiwal
  • OSP Bolszewo za przygotowanie terenu i zabezpieczenie niezbędnego sprzętu
Dziękujemy również honorowym patronom i patronom medialnym oraz wszystkim mediom, które zamieściły reklamę festiwalu na łamach swoich gazet.
 

Danuta Nolbrzak-Hejmowska Prezes LGD "Kaszubska Droga"

Grafika 1: Już po II edycji Festiwalu Kultury Kaszubskiej
Grafika 2: Już po II edycji Festiwalu Kultury Kaszubskiej
Grafika 3: Już po II edycji Festiwalu Kultury Kaszubskiej
Grafika 4: Już po II edycji Festiwalu Kultury Kaszubskiej