14 sierpnia bawiliśmy się na pikniku historycznym

Data: 21-08-2011

14 sierpnia 2011 r. w otoczeniu pięknego krajobrazu parku miejskiego im. A. Majkowskiego w Wejherowie przy pięknej, słonecznej pogodzie odbyła się I edycja Pikniku Historycznego. Organizatorem wydarzenia była nasza Lokalna Grupa Działania „Kaszubska Droga” a współorganizatorem Miasto Wejherowo. Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 15.00 przywitaniem uczestników i publiczności przez Wiceprezydenta Miasta Bogdana Tokłowicza i prezesa LGD Danutę Nolbrzak – Hejmowską. Impreza rozpoczęła się wystrzałem armatnim Bractwa Kurkowego z Wejherowa pod przewodnictwem Kazimierza Gołąbka. Uroczystego odpalenia armaty dokonała prezes naszej LGD, która wystąpiła w stroju historycznym średniowiecznej damy.

O godz. 16.00 na scenie Amfiteatru Miejskiego rozpoczęły się prezentacje historyczne o atrakcjach turystycznych naszej LGD, przedstawiające Kurhany w Lewinie oraz grodzisko w Luzinie i Będargowie na tle województwa pomorskiego. Panel prowadził członek zarządu LGD Piotr Jasiński a prelegentami byli: Danuta Król- archeolog z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, Maria Krośnicka – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Luzinie oraz prezes LGD Danuta Nolbrzak-Hejmowska. Prezentacje multimedialne publiczność oglądała na dużym telebimie ustawionym na scenie amfiteatru. Na imprezę ku uciesze i zdziwieniu jej uczestników przybyli kucharze i gospodynie ze średniowiecza w pięknych, oryginalnych strojach. Goście Ci na żywo, korzystając z garów zawieszonych nad ogniskiem pichcili dawne specjały z warzyw. Następnie podawali je na liściach kapusty, dodając także każdemu śmiałkowi kieliszek piwa o intensywnym zapachu i ciekawej barwie.

Nie można zapomnieć o stoisku KGW Luzino, gdzie oczywiście nie zabrakło pajdy chleba ze smalcem aż w 4 rodzajach i wspaniale pachnącej drożdżówki z owocami. To wspaniałe że na panie z Luzina zawsze można liczyć.
 
Posilający się lud chętnie skorzystał z niepowtarzalnej okazji obejrzenia i posłuchania warsztatów prowadzonych przez rycerzy z Bractwa Rycerskiego Kerin z Subkowych. Dzieci i młodzież mogły się przenieść w czasy gdy każdy chłopiec marzył o tym by z pazia stać się rycerzem, a każda dziewczynka by być damą dworu, mieć swojego rycerza, suknie, służbę … . Podczas trwania pikniku zaszczyt pasowania na rycerza spotkał jednego odważnego młodzieńca. Zapewne wsławił się on również w późniejszej bitwie, podczas której ofiarami padły także dwie drewniane chaty strawione przez widowiskowy pożar. Po takich intensywnych doznaniach w wykonaniu Bractwa Rycerskiego można było ochłonąć przy stoisku, na którym panowały bajecznie delikatne kwiaty oplatające butelki, szkatułki czy nawet biżuterię. Prowadziła je przesympatyczna, utalentowana mieszkanka Bojana Małgorzata Kordylewska, której pasją stało się tworzenie wyrobów sztuki de coupage i oferowanie ich kolekcjonerom twórczych "oryginałów". Po sąsiedzku swoje imponujące żywą barwą i bajeczną treścią obrazy na płótnie i drzewie prezentowała zawsze radosna Halina Szymańska z Koleczkowa.

Dodać trzeba, że z równą fantazją i gustem przygotowane zostało bardzo oblegane stoisko promocyjne Lokalnej Grupy Działania "Kaszubska Droga", gdzie każdy gość wpierw przywitany zostawał uśmiechem członkini stowarzyszenia a następnie obdarowany folderami, ulotkami oraz, co cieszyło szczególnie dzieci, firmowymi słodkościami.

 
Wielkim zainteresowaniem cieszyło się również stoisko gminy Łęczyce, na którym bezpłatnie nabyć można było od eleganckich, pięknych dziewczyn: Małgorzaty Powideł i Agnieszki Gruba- Formela foldery promujące ten ciekawy przyrodniczo i turystycznie teren.
 
Równie sympatycznie poczuć można było się w indiańskim tipi prowadzonym przez Wojciecha Żychowicza i Jacka Owczarzak. W środku na zwiedzających czekały plemienne narzędzia walki, odzienia, skóry, naczynia, instrumenty muzyczne, zabawki. Z tego "innego świata" jako pamiątkę można było zakupić piękną biżuterię wykonaną z piór, miedzi czy oryginalnych kamieni. W punkcie handlowym prowadzonym przez młodych ludzi z Malborka, każdy rodzic mógł zakupić dla swej pociechy rycerski miecz, łuk czy nawet zbroję.
W wiosce historycznej przez cały czas przygrywała debiutująca grupa muzyki dawnej Trygław, która o godzinie 20.00 wystąpiła na scenie amfiteatru z recitalem folkowej muzyki celtyckiej i irlandzkiej. 
Wszystkich zauroczył wspaniały śpiew Bartosza Aleksandrowskiego- dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Luzinie i członka Rady LGD. Sporo humoru wniósł Teatr Muzyczny HALS z Bojana inscenizacją muzyczną od średniowiecza do czasów współczesnych. Potem na scenie pojawił się zespół M22 złożony z leśników z Nadleśnictwa Strzebielino z siedzibą w Luzinie, który od razu zyskał sympatię publiczności. Bisowali kilka razy. Ok. godziny 22.00 na scenę weszła grupa „Timur i jego drużyna”. Okazało się , że na występ tego zespołu specjalnie przyjechali turyści z Warszawy. O godzinie 23.30 prezes LGD „Kaszubska Droga” oficjalnie podziękowała uczestnikom, publiczności i zakończyła I edycję Historycznego Pikniku Naukowego słowami: „do zobaczenia za rok”. Zebrani podziękowali oklaskami.
 
W imieniu LGD "Kaszubska Droga" prezes Danuta Nolbrzak-Hejmowska dziękuje za uczestnictwo i czynne włączenie się w przygotowanie i przeprowadzenie I edycji Historycznego Pikniku Naukowego:
  • Prezydentowi Miasta Wejherowa p. Krzysztofowi Hildebrandt,
  • Wiceprezydentowi Miasta Wejherowa p. Bogdanowi Tokłowiczowi,
  • Pracownikom Wydziału Kultury i Promocji Miasta Wejherowo oraz pracownikom Wejherowskiego Centrum Kultury i Wejherowskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych,
  • P. Nadleśniczemu Mariuszowi Kaliszewskiemu za przygotowanie tablic informacyjnych o stanowisku archeologicznym w Lewinie,
  • Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu z Wejherowa,
  • P. Danucie Król z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku oraz dyrektorowi Muzeum Archeologicznego w Gdańsku p. Henrykowi Paner,
  • P. Marii Krośnickiej dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Luzinie,
  • P. Bogusławie Engelbrecht za przygotowanie prezentacji o Lewinie,
  • P. Piotrowi Syrowskiemu z „Ziemi Wejherowskiej” za przygotowanie prezentacji „Dwory i pałace Północnych Kaszub” oraz prezesowi tego stowarzyszenia p. Tomaszowi Fopke,
  • Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Luzinie p. Bartoszowi Aleksandrowskiemu,
  • Kołu Gospodyń Wiejskich z Luzina,
  • Agnieszce Gruba - Formela i Małgorzacie Powideł z Urzędu Gminy Łęczyce.
  • Stowarzyszeniu Lęborskie Bractwo Historyczne za specjały kuchni średniowiecznej,
  • Bractwu Rycerskiemu KERIN za 5 pokazów promocyjnych w gminach w lipcu i sierpniu poprzedzających wydarzenie w Wejherowie,
  • Wojciechowi Żychowiczowi i Jackowi Owczarzak za promocję Wioski Indiańskiej „Niedźwiedzia Łapa” z Jeleńskiej Huty,
  • P. Halinie Szymańskiej z Koleczkowa i p. Małgorzacie Kordylewskiej z Bojana za stoiska artystyczne,
  • Teatrowi Muzycznemu HALS z Mirosławem Rymarzem na czele za prowadzenie pikniku.
  • Grupom muzycznym: Trygław, M22 ,Timur i jego drużyna, które działają na obszarze LGD "Kaszubska Droga",
  • P. Rafałowi Czech oraz P. Markowi Hartwig.
Bawiliśmy się wspaniale, niech żałują ci co nie byli. I Historyczny Piknik Naukowy przeszedł już do historii. Do zobaczenia za rok!
Grafika 1: 14 sierpnia bawiliśmy się na pikniku historycznym
Grafika 2: 14 sierpnia bawiliśmy się na pikniku historycznym
Grafika 3: 14 sierpnia bawiliśmy się na pikniku historycznym
Grafika 4: 14 sierpnia bawiliśmy się na pikniku historycznym