III Piknik Historyczny w Wejherowie

Data: 20-08-2013

 18 sierpnia Rynek Wejherowski i Park im. A.Majkowskiego przeniósł się w czasy XVIII i XIX wieku. O 13.30 na Rynku obok Ratusza Miejskiego pojawiło się wojsko napoleońskie z grupy rekonstrukcyjnej Garnizon Gdańskiktóre następnie pochodem wraz z mieszkańcami ruszyło w kierunku Amfiteatru w Parku Majkowskiego, gdzie o 15.00 nastąpiło uroczyste powitanie uczestników przez prezesa LGD „Kaszubska Droga” p. Danutę Nolbrzak-Hejmowską, wiceprezydenta Miasta Wejherowo p. Bogdana Tokłowicza i dyrektora Wejherowskiego Centrum Kultury pdjęcie. Jolantę Rożyńską. Polana w Parku Majkowskiego w tym czasie rozbrzmiewała odgłosami zawodów glazurniczych z nagrodami zorganizowanych przez Stowarzyszenie Glazurników i Specjalistów Robót w Wykończeniowych okręgu Północnego i firmę SOPRO –sponsorów LGD w organizacji pikniku. Wkrótce na scenie amfiteatru mogliśmy oglądać spektakl „Śpiące wojsko” w wykonaniu Amatorskiego Teatru Dramatycznego z Luzina pobór rekruta, sąd wojskowy ,pokaz mody i wojskowe wesele kaszubskie w wykonaniu aktorów grupy rekonstrukcyjnej Garnizonu Gdańsk i gościnnie aktorki uznanych teatrów muzycznych w Polsce i Europie p. Anny Kingi Osior odtwórczyni roli wdowy w spektaklu „Wesele Żuławskie” projektu zrealizowanego przez LGD „Trzy Krajobrazy”, którego premiera odbyła się w ubiegłym roku w Teatrze dramatycznym w Gdańsku. Pani Anna zachwyciła nas swoim pięknym operetkowym mezzosopranem. W scence Wesele kaszubskie wystąpiły i bawiły publiczność dziewczyny z KGW Głazica, Bolszewo i Szemud, które nie odbiegały kunsztem aktorskim od profesjonalistów. Na scenie można było obejrzeć emisje popremierową filmu „Adelajda” dzięki uprzejmości Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej – kolejnego partnera w organizacji pikniku. Na polanie tymczasem dzieci budowały z tektury XIX wieczna makietę miasta Wejherowo pod opieką fundacji Pro turris, lepily garnki na warsztatach garncarskich, konstruowały mozaikę pod opieką Wejherowskiego Centrum Kultury i Stowarzyszenia Glazurników Specjalistów Robót w Wykończeniowych. Oblegano stoiska z regionalnymi potrawami tradycyjnymi i historycznymi weselnymi przygotowanymi wg receptury z XVIII i XIX wieku przez panie z KGW Luzino, Głazica, Bolszewo i Szemud. Uczestnicy wydarzenia mogli zakupić nie tylko wyroby artystyczne lokalnych twórców, ale także drewnianą i glinianą biżuterię etniczną, akcesoria rycerskie. Dzieciom zapewniono dmuchańce, skakańce oraz zabawy z kuglarzami, a wszystkim warsztaty nauki chodzenia na szczudłach. Stoisko informacyjno-promocyjne LGD(zdjęcie 6791) także nie narzekało na brak zainteresowania.

 
W tym roku dodatkowo gościliśmy grupę wolontariuszy, którzy na swoim stoisku zapisywali wszystkich chętnych chcących zostać dawcami szpiku. Scena amfiteatru ok. godz. 20.00 zaczęła rozbrzmiewać muzyką. Najpierw wystąpiła grupa Art.’n’Voices, a następnie rockowy zespół leśników M22 ze Strzebielina. Na zakończenie jak w ubiegłym roku rozświetliło amfiteatr przedstawienie Teatru Ognia „Flagrantis”. Pożegnaliśmy publiczność ok.godz. 23.00 zapewniając tak jak przy powitaniu zaznaczył wiceprezydent Miasta Wejherowo, że piknik historyczny będzie kontynuowany jako stały element współpracy kulturalnej LGD z Miastem Wejherowo. Wydarzenie to na stałe wpisuje się w cykliczne imprezy kulturalne miasta. Wobec tego pożegnaliśmy się na rok i zaprosiliśmy publiczność na przyszłoroczne wydarzenie dotyczące historii XX wieku.
 
Honorowy patronat nad piknikiem objęli Starosta Powiatu Wejherowskiego i Prezydent Miasta Wejherowo, a patronat medialny telewizja TTM i Radio Gdańsk. Prowadzenie, scenariusz i reżyserię pikniku powierzyliśmy p. Danielowi Saulskiemu- aktorowi z Gdańska, przygotowanie choreografii dla pan z KGW p. Beacie Andraszkiewicz- aktorce i piosenkarce Teatru Muzycznego „HALS”, scenografię sceny p. Halinie Urban artystce i wykładowcy na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Na scenie wykorzystano prace artystyczne p. Longiny Wesołowskiej z Wejherowa.